Co należy robić w ogrodzie w marcu?

W marcu można zauważyć w ogrodzie wiosnę, czas zatem zabrać się do wiosennych porządków! Zanim jednak do tego przystąpisz, zwracaj baczną uwagę na prognozę pogody. Wbrew powszechnej opinii, to nie zima, a przedwiośnie wyrządza w uprawach szkody. Co należy zrobić w marcu?

Sad

Zacznij od wygrabienia zeszłorocznych liści i sprawdzenia stanu roślin, czy nie pojawiły się na nich oznaki chorób albo uszkodzenia po mrozach. Jeśli kora popękała, spróbuj wyleczyć rany drzewa. Krzewy i młode drzewa owocowe, które zostały posadzone jesienią należy przyciąć. Maliny, porzeczki i agrest, przycina się od razu nad ziemią. U starszych roślin zrób cięcie prześwietlające, co zapobiega zdiagnozowaniu i rozprzestrzenianiu się infekcji w ogrodzie. Ponadto sprawdza się, czy w konarach nie ma pęknięć. Nie możesz zapomnieć o tym, że rany po cięciu smaruje się specjalną pastą ochronną albo przeznaczoną do tego farbą emulsyjną.

Podczas usuwania starych pędów porzeczki, należy patrzeć na pąki, czy nie są zbyt nabrzmiałe na skutek obecności wielkopąkowca porzeczkowego. Pod koniec miesiąca można sadzić nowe krzewy i drzewa.

Ogród warzywny

Zacznij od zakupu nasion i nawozów, po czym przygotuj inspekty do wysiewu, pousuwaj chwasty i stare rośliny. Jeśli będzie w miarę ciepło i słonecznie jak teraz, inspekty możesz wietrzyć. Warto jednak okryć je matą trzcinową. Już na początku miesiąca wysiewa się nasiona do rozsady  warzyw. Dotyczy to takich roślin jak kalarepa, kapusta głowiasta, kalafior i brokuł. Sieje się również sałatę kruchą i masłową. W drugiej połowie miesiąca do skrzynek i doniczek wysiewa się pomidory i paprykę (Na temat uprawy pomidorów przeczytasz w poprzednich postach).

Zagony z przedzimowymi zasiewami warzyw, jak koper, pietruszka, marchew, czosnek i szpinak dobrze jest okryć folią perforowaną albo włókniną. Przy ciepłej pogodzie, kiedy gleba zaczyna się rozmrażać, wieloletnim warzywom i ziołom można dostarczyć nawozu. Przy sprzyjającej temperaturze w szklarni albo tunelu sadzi się rzodkiewkę. Pod koniec miesiąca do gruntu można posadzić groch, bób, rzodkiewkę, cebulę, marchew i koper.

Zastawa stołowa na Wielkanoc

Święta Wielkanocne już coraz bliżej, dlatego coraz więcej osób będzie myślało nad oprawą świątecznego śniadania i obiadu w gronie najbliższych. Podczas dekorowania należy pamiętać przede wszystkim o tym, że to czas kolorowy i radosny. Z tego względu warto zadbać, by stół wyglądał wyjątkowo.

Pisanki, pąki tulipanów oraz zieleń trawy nieustannie przypominają o tym, że natura budzi się z długiego snu zimowego. Z całą pewnością stylowa zastawa i wiosenne ozdoby dodadzą temu dniu jeszcze więcej elegancji i uroczystości. Możesz pomyśleć o talerzach, które będą idealne także podczas wielu innych okazji albo o takich, które oczarują typowo wiosennymi i wielkanocnymi motywami.

Jeżeli będziesz poszukiwać ciekawych inspiracji lub naczyń na ten wyjątkowy czas, zachęcam do odwiedzenia strony internetowej 

http://witeks.pl gdzie pomysłów i designerskich produktów nie brakuje. Dzięki artykułom, które można tam znaleźć, atmosfera przy stole będzie jeszcze weselsza.

Pomidory w przydomowym ogrodzie

Pomidory są jednymi z bardziej lubianych warzyw ale te, które są sprzedawane w sklepach, nie zawsze są dobre w smaku. Warto zatem pomyśleć o ich uprawie w ogrodzie. Mogą rosnąć w gruncie, tunelu foliowym albo szklarni.

Najważniejsze jest to, żeby do uprawy wybrać miejsce nasłonecznione i osłonięte. Pomidory najlepiej rosną na glebie przepuszczalnej, zasobnej w próchnicę i ciepłej. Przed ich uprawą, gleba musi być dosyć głęboko przekopana, należy nawozić ją kompostem albo obornikiem. Systematyczne podlewanie oraz nawożenie jest szczególnie istotne, kiedy zawiązują się owoce.

Wysiew nasion

Nasionka pomidorów można kupić w sklepach ogrodniczych, ale przed zakupem należy sprawdzić ich datę przydatności do siewu i wybrać odpowiednią odmianę.  Wysiew powinien być wprost do przygotowanego wcześniej podłoża. Nasiona wysiewa się równomiernie, pokrywając je 0,5 do 1cm ziemi. Pod koniec ziemię trzeba zwilżyć i do momentu pojawienia się pierwszych wschodów utrzymuje się temperaturę 22-25 stopni. Zachowanie temperatury i wilgotności zapewnia przykrycie folią. Trzeba jednak wtedy pamiętać o codziennym zdejmowaniu folii i wietrzeniu. Kiedy pojawią się wschody, temperaturę obniża się o kilka stopni, pamiętając jednocześnie o regularnym zwilżaniu ziemi. Po rozłożeniu się pierwszych liści przechodzi się do pikowania, czyli przenoszenia siewek o osobnych doniczek. Do przesadzania należy wziąć jedynie zdrowe siewki, na których nie widać oznak choroby.

 

U mnie święta już prawie....


Szykuję się na święta. Już pełną parą , właściwie zostały mi do przygotowania ciasta , makowce już gotowe i pierniki. Będę jeszcze robić orzechowca z rodzynkami i masą budyniową na kruchym cieście i znalazłam ciekawy przepis na korzenno piernikowe ciasto nasączone ponczem z kawy i whiskey „ Podchmielony Szkot” , brzmi zachęcająco;-)

Stroiki domowe gotowe, został jeszcze główny, ten który będzie na wigilijnym stole. To jest wtedy unikat, każdego roku inny, i zawsze z zawartością jak największej ilości naturalnych elementów- suszone pomarańcze, laski cynamonu, gwiazdki anyżowe. Oczywiście też nie zapominam o najdroższej mi osobie- mojej mamie, której niestety nie ma już ze mną od 13 lat. Dla niej tez szykuję stroik , który zdobi jej grób. Po niej odziedziczyłam miłość do zdobienia domu na święta, do którego szczerze mówiąc nie dopuszczam nikogo. W tym roku odpuściłam jednak trochę i dzieci wrzuciły na choinkę swoje dzieła.Niech to będzie rodzinna choinka.

Monika

Choinkowy dylemat


Sztuczna czy prawdziwa? To dylemat pozorny. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że kilkaset lat po naszej wigilii sztuczna choinka będzie się nadal rozkładać na wysypisku śmieci. A nie takie pamiątki chcemy po sobie zostawić...

Choinka jest jednym z najważniejszych elementów Świąt Bożego Narodzena. Pewnie dlatego, że w wielu krajach iglaste drzewko jest uznawane za symbol życia, trwania albo płodności. Polska tradycja nadal nakazuje aby przystroić je w Wigilię. Tylko które wybrać?

Sztuczne drzewka wcale nie są ekologiczne. Zarówno ich produkcja , jak i utylizacja , powodują wytwarzanie związków szkodliwych dla środowiska . Pora tez obalić mit, że kupowanie żywych choinek zaburza rytm lasów. Drzewka rosną na plantacjach, najczęściej pod liniami energetycznymi. Rosną i pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla jednocześnie dostarczając nam cenny tlen.

Po wycięciu drzewek w glebie pozostaje system korzeniowy, który z czasem próchnieje , tworząc bazę pokarmową dla innych organizmów.

Co roku drzewka są przygotowane w nadleśnictwach w każdym regionie Polski, sprzedaż odbywa się w punktach sprzedaży poszczególnych nadleśnictw. Możemy tez kupić drzewko od prywatnych plantatorów lub w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

Możecie kupić choinkę w donicy z systemem korzeniowym i po świętach wsadzić ją do ziemi. W ciągu roku nie urośnie tak bardzo aby nie móc jej użyć za rok jeśli dobrze się przyjmie.



Monika



OPRYSKI, ŚRODKI CHEMICZNE- BEZPIECZEŃSTWO

Chyba każdy zajmujący się ogrodem zgodzi się ze mną,że to żadna radość dla nas – ciepła zima...Ok, zgadzam się , nic nam nie przemarznie , ale jeśli nie doczekamy się mrozów to kolejny sezon ponownie upłynie pod znakiem pomrowów( te wątpliwej urody koloru ceglastego, tudzież czarnego, ślimaki bez domków na plecach), masa komarów, myszy ,krety, komary....Rośliny się „pogubiły” wschodzą mi tulipany i hiacynty, więc nie pooglądam ich w porze wiosennej.

A skoro mówiłam o wszelkiego rodzaju szkodnikach , to raczej nie poradzimy sobie bez środków chemicznych.

Jednak troszcząc się o nasze rośliny pamiętajmy także o własnym bezpieczeństwie i zdrowiu kiedy stosujemy chemiczne środki.

Zawsze zaczynajmy od przeczytania etykiety. Każdy preparat działa inaczej i wymaga innego potraktowania. Przed zastosowaniem środka uważnie przeczytajmy instrukcję zawierającą wskazówki dotyczące specyfiki stosowania (optymalne terminy, zakres temperatur oraz przede wszystkim zalecane środki bezpieczeństwa)

  • Gdy zabieramy się do pracy ubierz ubranie chroniące cię , jeśli będziesz opryskiwać wyższe krzewy załóż czapkę i okulary, które ochronią oczy.

  • W czasie stosowania preparatów opryskowych, nie jedz, nie pij, nie pal papierosów.

  • Pozostałych roztworów , których nie zużyłeś nie wlewaj do kanalizacji.

  • Środki ochronne trzymaj zawsze poza zasięgiem dzieci

  • Przestrzegaj okresu karencji od zastosowania środka do zbioru owoców i warzyw.

  • Zawsze po zakończeniu pracy umyj dokładnie ręce wodą i mydłem, ubranie od razu wypierz.



Monika Stackowska

 

         

  Jakie rośliny posadzić we własnym ogródku warzywnym w maju ?








Maj to raj dla warzyw dyniowatych. Możemy pokusić się o wyhodowanie własnych cukinii, kabaczków, patisonów, a nawet ogórków. Nie wymagają one wielkiego nakładu pracy. Jeśli pamiętaliśmy i posadziliśmy nasiona w donicach w kwietniu, to teraz najwyższy czas przesadzić młode roślinki do gruntu. Jeśli nie, to możemy wysiać nasiona wprost do ziemi. W tym drugim wypadku możemy ponieść większe straty, gdyż obecnie w ogrodzie czeka wielu amatorów, gotowych do ich schrupania , zanim jeszcze zdążą zakiełkować.

 

 

 

 

Niestety rośliny dyniowate są przysmakiem ślimaków. Aby się ich pozbyć, można zakupić w sklepie ogrodniczym specjalne środki na te szkodniki lub próbować walczyć z nimi naturalnymi sposobami. Podobno ślimaki bardzo nie lubią kawy, można spryskać nią liście roślinek lub posypać fusami naokoło roślin. Nie zaszkodzi spróbować, gdyż kawa przy okazji spowoduje lepszy wzrost roślin. Innym polecanym sposobem jest posypanie dookoła każdej roślinki popiołem. Dla ślimaków będzie to przeszkoda nie do przejścia.

 

 

 




Mówiąc o roślinach dyniowatych, nie można zapomnieć o dyni. Oprócz jej walorów zdrowotnych, należy docenić jej smak, a tu możemy wybierać według własnych upodobań. Obecnie mamy dostęp do przeróżnych gatunków. Możemy wybrać dynię z przeznaczeniem na leczo, pikle, sosy, zupy, a także na ciasta i desery. Dynia makaronowa może być bezglutenową i niskokaloryczną alternatywą dla makaronu.

 



Jeśli jednak ktoś nie jest amatorem dyni, może zastanowić się nad uprawą dyni ozdobnej, która będzie wspaniałą i oryginalną ozdobą naszego ogrodu. Mamy dostęp do przeróżnych gatunków, a więc jest z czego wybierać.

 
 

 

Jak można wykorzystać pospolity chwast ogrodowy -  pokrzywę  ?







 




Dzisiaj chciałabym wam napisać o moim ostatnim odkryciu.

Co roku w moim ogrodzie wyrasta pokrzywa. Starałam się ją tępić od kiedy pamiętam, ale ona ciągle odrastała. Tym razem postanowiłam postąpić inaczej.

Ale do czego można ją wykorzystać ?



 





Okazuje się, że roślina ta, przez niektórych uważana za chwast, ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. Niektórzy pewnie się skrzywią, ale zapewniam was, że można znaleźć amatorów zupy pokrzywowej czy szpinaku z pokrzywy.





Ja akurat nie przepadam za tego typu potrawami, ale herbatki z tego zioła pijam, podczas choroby układ moczowego lub zapobiegawczo, aby przeciwdziałać anemii, która dość często mi doskwiera. Niestety w tym roku długo nie mogłam się jej pozbyć, a słysząc cudownych właściwościach pokrzywy, postanowiłam spróbować się do niej przekonać.

 

Metodą prób i błędów udało mi się stworzyć przepis na jajecznicę z pokrzywą. Ponieważ potrawa bardzo mi smakuje, postanowiłam się podzielić z wami przepisem, który umieszczę w kolejnym poście.

Pamiętajmy, że do spożycia nadają się tylko młode listki z pokrzywy, która jeszcze nie zaczęła kwitnąć.

Żeby was zachęcić do tego zioła, przytoczę kilka jego właściwości zdrowotnych. W składzie pokrzywy obecne jest całe mnóstwo witamin (A, B2, C, K) oraz soli mineralnych (potas, azot, fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk ).

Czy będąc tego świadomym, można oprzeć się tej wyjątkowej roślinie ?

 

 


Czy pokrzywę da się polubić ?




Tak jak ostatnio obiecałam, dzisiaj podam przepis na jajecznicę z pokrzywą. Jest to mój faworyt wśród wykonywanych przeze mnie przepisów, które w swoim składzie miały pokrzywę. Muszę przyznać, że próbowałam kilkukrotnie użyć ją w różnych daniach, z różnym skutkiem. Tak naprawdę oprócz jajecznicy, mogę polecić pierogi z pokrzywą i ricottą. Amatorów szpinaku zachęcam do używania jej jako jego zamiennika.

 



A oto obiecany przepis:

Składniki:

1 cebula

2 ząbki czosnku

pęczek pokrzywy ( najlepiej zebrać samemu z miejsca, gdzie samochody nie mają dostępu )

100 g orzechów nerkowca

3 jajka

6 łyżek mleka lub śmietanki

masło sól, pieprz tymianek, rozmaryn

starty parmezan



Wykonanie:

Pokrojoną drobno cebulkę poddusić na maśle. Gdy zeszkli się na złoto, dodać wyciśnięty przez praskę czosnek i jeszcze chwilę dusić. Następnie wcześniej umytą i sparzoną wrzątkiem pokrzywę drobniutko pokroić i dodać do pozostałych składników. Dusić, pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu.


 




Po około 15 minutach dodać rozbełtane z mlekiem lub śmietanką jaja, przyprawy oraz drobno pokrojone i wcześniej podprażone na suchej patelni orzechy nerkowca. Całość delikatnie mieszać na wolnym ogniu. Gdy jaja się zetną, danie jest gotowe. Prosto z patelni, ciepłe, wykładamy na talerz i posypujemy parmezanem. Jajecznicę można podać z sałatką z pomidorów.

 
Make a Free Website with Yola.